Zagađenje životne sredine i uništavanje prirodnih resursa je ozbiljan problem sa značajnim posledicama po zdravlje ljudi, ekosisteme, ekonomiju i vladavinu prava. Adekvatna reakcija države u slučajevima ekološkog kriminala izostaje, te krivična dela protiv životne sredine ostaju nekažnjena ili se kompanije i investitori sankcionišu blažim kaznama kroz privredne prestupe. Nezadovoljavajuća primena usvojenih propisa i zaostajanje u transpoziciji veoma važnih direktiva (Direktiva o krivičnim delima prema životnoj sredini) pravni okvir čini nedovršenim i otvara prostor za kriminal, korupciju i neodgovornost nadležnih organa i zagađivača.
Poseban problem u očuvanju životne sredine je odsustvo ili nedovoljna reakcija nadzornih organa, pre svega inspekcije za zaštitu životne sredine. Neophodno je da koriste svoja ovlašćenja proporcionalno, u odnosu na opasnost, štetu ili ugrožavanje prava pojedinaca i lokalnih zajednica na zdravu i očuvanu životnu sredinu. Administrativni organi, a često i sudovi, udruženjima građana ne priznaju status oštećenog, odnosno, ne priznaju aktivnu legitimaciju udruženja u sudskim i administrativnim postupcima kada nastupaju kao zaštitnici opšteg interesa i javnog dobra.
Kroz ovaj projekat RERI će nastaviti da istražuje slučajeve kršenja propisa u oblasti životne sredine, rizike korupcije i ugrožavanje pojedinaca i lokalnih zajednica, sa ciljem unapređenja zaštite životne sredine u krivičnoj, upravnoj i parničnoj sudskoj i administrativnoj praksi. U okviru projekta unaprediće se online platforma za prijavu slučajeva ( http://platforma.reri.org.rs/ ) putem koje građani i udruženja mogu efikasno da pruže informacije o slučajevima narušavanja životne sredine. Kroz projekat će se pratiti rad inspekcije za zaštitu životne sredine i istražiti i analizirati transpozicija i primena evropskih propisa u ovoj oblasti.
Aktivnosti:
1. Monitoring i unapređenje rada inspekcije za zaštitu životne sredine
2. Unapređenje zaštite životne sredine u krivičnoj, upravnoj i parničnoj sudskoj praksi
3. Unapređenje online platforme za prijavu kršenja propisa u oblasti životne sredine
4. Pružanje podrške pojedincima i udruženjima u upravnim i sudskim postupcima u oblasti zaštite životne sredine
Ciljne grupe:
1. organizacije civilnog društva, neformalne grupe i aktivisti
2. stručnjaci, profesionalna udruženja i organizacije koje se bave zaštitom životne sredine;
3. sudije, tužioci, njihova profesionalna udruženja, pravni stručnjaci, advokati i zaposleni u pravosuđu;
4. Ministarstvo zaštite životne sredine i organi nadležni za zaštitu životne sredine na pokrajinskom i lokalnom nivou;
5. zaposleni u javnoj upravi i pravosuđu;
Projekat se realizuje od 1. juna 2021. do 31. jula 2022 godine, uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.