
RERI smatra neprihvatljivim ćutanje Vlade i nadležnih organa na Izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije Vlade Republike Srbije o slučaju privatizacije Instituta “Jaroslav Černi” koji je još 18. februara objavljen i dostavljen Vladi i Tužilaštvu za organizovani kriminal, a 1. marta postao dostupan i javnosti.
U izveštaju Saveta, Vladi se preporučuje da naloži preispitivanje odluke Ministarstva privrede kojom se proglašava kupac Instituta, te da naloži Državnom pravobranilaštvu pokretanje postupka poništenja odluke i ugovora o prodaji. Takođe, Agenciji za sprečavanje korupcije preporučuje se pokretanje postupka protiv članova konzorcijuma kupaca, kako bi se utvrdilo da li je postojao sukob interesa, a svim ostalim nadležnim organima da nalože zakonsku proveru koruptivnih radnji i zloupotrebe službenog položaja.
“Imajući u vidu veoma ozbiljne neregularnosti koje su postupak privatizacije pratile, indicije koje ukazuju na potencijalno koruptivne aktivnosti, kao i vrlo konkretne preporuke koje je Savet u izveštaju dao, smatramo neprihvatljivim i opasnim ćutanje nadležnih institucija koje su u izveštaju pomenute”, izjavio je ovim povodom Jovan Rajić, advokat i predsednik UO RERI-ja.
RERI zahteva od Vlade, Ministarstva privrede, Tužilaštva, Pravobranilaštva i ostalih nadležnih organa vlasti, da se u što kraćem roku izjasne na izveštaj Saveta i javnosti saopšte koje korake s tim u vezi nameravaju da preduzmu. Očekujemo da odgovorni postupe po zakonu i preispitaju celokupan postupak prodaje kapitala najznačajnije naučno-istraživačke kuće u oblasti vodoprivrede, zbog osnovane sumnje na nezakonitosti i suprotstavljanje privatnog, javnom interesu.