Regionalna konferencija “Environmental Law Is In the Air” u organizaciji RERI-ja održana je od 8. do 10. juna u Beogradu a okupila je neka od najvećih imena u oblasti pravne zaštite životne sredine u evropskim i svetskim okvirima. Na skupu su razmatrani ključni pravni mehanizmi zaštite životne sredine i institucionalni procesi u okviru Zelene agende za Zapadni Balkan i pristupanja Evropskoj Uniji. Teme su predstavljene kroz programske diskusije o instrumentima preventivne zaštite životne sredine, njihovoj primeni i izvršenju, kao i sankcionisanju prestupa ili krivičnih dela prema životnoj sredini.


Kreator pravnih tekovina na kojima počiva savremeno evropsko zakonodavstvo u životnoj sredini i član Savetodavnog odbora RERI-ja, prof. dr Ludvig Kramer (prof dr Ludwig Krämer) otvorio je konferenciju postavljajući u središte diskusije suštinsko pitanje „Ko je, zapravo, zaštitnik životne sredine i njenih zakona?“. Prof. Kramer je naglasio da „ništa toliko ne podriva kredibilitet pravnog sistema od zakona koji se ne primenjuju“ i skrenuo pažnju da je jedno doneti zakon, ali da je najveći zadatak obezbediti njegovu primenu – u tome je ključna uloga advokata!

Politike životne sredine razvile su se u posebne oblasti kao što su biodiverzitet, zaštita vazduha, obnovljivi izvori, energetika i klima, u okviru kojih se svima garantuje pravo na zdravu i očuvanu životnu sredinu. Sada je na pravnicima da dignu glas i da to pravo odbrane, naglasio je dr Kramer, zaključujući da je javna diskusija najvažniji saveznik životne sredine.
Međunarodna iskustva u procesima javnog učešća, primeni instrumenata Arhuske i Espoo konvencije kao i standarda u postupcima procene uticaja na životnu sredinu, na konferenciji je preneo prof. dr Jirži Jandroška (Jerzy Jendrośka), profesor Univerziteta u Opolju, član Komiteta za primenu Arhuske i Espoo konvencije i savetnik brojnih vlada u izradi propisa u oblasti životne sredine.
On izdvaja transparentnost, učešće javnosti i pristup pravdi kao „ključne osobine svih odluka, ukoliko su one u saglasnosti sa zaštitom životne sredine.“ Za kredibilitet i sve efekte odluka, krajnja odgovornost uvek pripada nosiocima vlasti jer “ne-odobravanjem projekata i investicija presudno utiču na krajnje uticaje na životnu sredinu”, podseća prof. Jandroška. Velika stručnost mora biti prvi uslov angažmana donosilaca odluka, zaključuje on.
Niz uporednih analiza o primeni standarda propisanih EU direktivama u oblasti životne sredine i sadržanih u međunarodnim ugovorima i sporazumima, koje su učesnici imali priliku čuju, potvrđuje ove tvrdnje. Bez dinamičnog razvoja institucionalno-sudske prakse, beskompromisne primene procene uticaja na životnu sredinu, inspekcijskog nadzora kao i aktivne pravne legitimacije organizacija civilnog društva kao zaštitnika opštih interesa ostvarenje ambicioznih ciljeva Zelene Agende za Zapadni Balkan je teško dostižno.
Tek u institucionalnim okvirima ovako postavljenog političkog sistema moguće je razmatrati narative tranzicione i energetske pravde zajedno sa demokratijom i pravom na zdravu životnu sredinu, bez kog su suštinski obesmišljena i sva druga građanska prava.











Na regionalnoj konferenciji „Environmental Law Is In The Air“ otvorene su teme od značaja za implementaciju Zelene Agende za Zapadni Balkan, te predstavljene dobre prakse u radu međunarodnih i regionalnih pravnih stručnjaka i zaštitnika javnog interesa u oblasti životne sredine.
Predavanja i prezentacije konferencije „Environmental Law Is In The Air“ možete pogledati na našoj Facebook stranici:
Snimak konferencije „Environmental Law Is In The Air“1
Snimak konferencije „Environmental Law Is In The Air“2
Snimak konferencije „Environmental Law Is In The Air“3