Projekat je posvećen rešavanju problema ugrožavanja životne sredine i javnih dobara koji su posledica zloupotreba javnih ovlašćenja i neregularnosti u postupcima izdavanja odobrenja za realizaciju projekata i aktivnosti koje mogu imati negativan uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi, zauzimanje ili ugrožavanje javnih dobara (prirodni resursi, zaštićeno prirodno ili kulturno nasleđe, zelene površine, javni prostori i objekti javne namene).
Opis problema
RERI je u prethodnih godinu i po dana kroz saradnju sa lokalnim udruženjima i aktivistima identifikovao brojne privatne i javne projekte čija realizacija je povezana sa kršenjem propisa i ukazuje na visok stepen sumnje na korupciju, neodgovorno i netransparentno ponašanje javnih vlasti.
Ciljevi projekta
Ovim projektom RERI nastoji da lokalne aktere osposobi da sami prikupljaju informacije, da budu u stanju da uoče probleme u ranoj fazi i koriste one pravne i administrativne instrumente koji su im dostupni i koje građani sami mogu da upotrebe.
- Povećati poverenje građana u aktivizam i vrednosti demokratije i vladavine prava kroz delotvorno angažovanje civilnog društva;
- Razotkriti korupciju i unaprediti transparentnost i odgovornost javnih vlasti u oblasti zaštite životne sredine i javnih dobara;
- Obučiti aktiviste i udruženja lokalnih zajednica da aktivno i delotvorno koriste pravo na slobodan pristup informacijama, instrument vanrednog inspekcijskog nadzora i pravo na učešće u procesu donošenja odluka.
Ciljne grupe
Aktivisti, pripadnici lokalnih inicijativa i udruženja za borbu protiv korupcije i zaštitu životne sredine, službenici zaposleni u jedinicama lokalne samouprave u na poslovima zaštite životne sredine, urbanizam i izgradnje i inspekcijskog nadzora.
Aktivnosti
- Izrada metodologije obuke i onlajn platforme za prijavu korupcije i zloupotrebe javnih ovlašćenja;
- Realizacija treninga za aktiviste iz lokalnih zajednica;
- Promocija rezultata projekta – izrada i diseminacija brošura u štampanom i onlajn formatu.
Projekat se izvodi u periodu od 1. oktobra 2020. do 31. marta 2021. godine u okviru inicijative “Građani imaju moć” uz podršku USAID-a i organizacije CRTA.