Zašto nas struja ubija?
NE! To je odgovor na sva postavljena pitanja.
dijaloga. Međutim, u Nacrtu Prostornog plana Republike Srbije (mart 2021.) predviđa se potencijalna izgradnja novih 3000 MW kapaciteta termoelektrana na ugalj? Ova procena je zasnovana na Energetskoj strategiji koja se upravo menja. Ministarstvo rudarstva i energetike je Ministarstvu građevinarstva, kao nosiocu izrade Prostornog plana jasno predočilo da nije moguće dalje povećanje ukupnih kapaciteta za proizvodnju lignita i električne energije iz lignita. Ovakav stav bi trebalo da potvrde i Vlada i Narodna skupština, kroz usvajanje novog prostornog plana i nove energetske strategije. To bi pokazalo da postoji koordinacija između državnih institucija i da je Srbija nedvosmisleno odlučila da ne gradi nove termoelektrane na ugalj.
Međutim, šta će biti sa postojećim termoelektrana koje spadaju među najveće zagađivače u Evropi i čiji rad je praćen kršenjem propisa u oblasti zaštite životne sredine?
vazduha nastalog radom termoelektrana, a zabeleži se više od hiljadu slučajeva bronhitisa kod dece i više stotina hroničnog bronhitisa kod odraslih. Uprkos tome, Srbija planira izgradnju novih termoelektrana.
podstiče prelazak na obnovljive izvore energije, država je u periodu od 2015. do 2019. godine dodelila više od 380 miliona evra subvencija za proizvodnju struje iz uglja.
U prethodnih deset godina u svetu su se značajno smanjile cene proizvodnje struje iz velikih solarnih elektrana (85%) i vetra (48%). Na svetskom nivou, godišnje je na mrežu priključeno više kapaciteta obnovljivih izvora energije nego svih fosilnih i nuklearnih goriva u proteklih sedam godina – samo tokom 2020. godine dodato je rekordnih 260 GW proizvodnih
kapaciteta iz obnovljivih izvora energije. Procenjeni raspoloživi potencijali energije vetra i sunca u Srbiji duplo su veći od postojećih kapaciteta svih termoelektrana. Procenjeni kapaciteti vetroelektrana u Republici Srbiji su 6,4 GW, solarnih elektrana 2,7 GW, dok su trenutni instalisani kapaciteti svih termoelektrana u Republici Srbiji 4,07 GW6.
Struja nas ne ubija zato što joj je „to u prirodi“.
Ubija nas nemar, neodgovornost i nedostatak hrabrosti onih koji ovom državom upravljaju.
1 HEAL,Chronic coal pollution–EU action on the Western Balkans will improve health and economies across Europe, HEAL, CAN Europe, Sandbag, CEE Bankwatch Network and Europe Beyond Coal, 2019.
2 Informacije preuzete EEA Industrial Reporting Database i Izveštaja o stanju životne sredine u JP ,,Elektroprivreda Srbije”
3 Energy Community, Investments into the past – Analysis of Direct Subsidies to Coal and Lignite Electricity Production for the period 2018–2019 in the Energy Community Contracting Parties, 2020.
4 IRENA, Renewable Power Generation Costs in 2020, International Renewable Energy Agency, 2021
5 IRENA, World Energy Transitions Outlook: 1.5°C Pathway, International Renewable Energy Agency, 2021
6 Odluka o utvrđivanju energetskog bilansa Republike Srbije za 2021. godinu („Sl. glasnik RS„, br. 156/20) i proračuni prikazani u Nacrtu integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana za Srbiju iz avgusta 2021. godine.




