Životna sredina i kulturno dobro na Dunavskom priobalju ugroženi su u još jednom u nizu slučajeva intenzivne urbanizacije malobrojnih zelenih površina Beograda. Usvajanje Plana detaljne regulacije za Linijski park u Beogradu kojim se planira izgradnja kompleksa “Marina Dorćol” ispraćena je brojnim nezakonitostima, a problemi ugroženosti kulturnih dobara i životne sredine vidljivi su već u najranijim fazama realizacije projekta. Ovi problemi vidljivi su građanima, ali ne i investitoru i Gradskoj upravi Grada Beograda, koja je Plan usvojila nezakonito.

Izrada i usvajanje Plana detaljne regulacije za Linijski park u Beogradu ispraćena je brojnim nezakonitostima, uz nepoštovanje hijerarhijski viših planova, uslova zaštite prirode i kulturnih dobara, kao i propusta u postupku strateške procene uticaja na životnu sredinu. I pored negativnog mišljenja Zavoda za zaštitu spomenika kulture koji je ukazao da se na parceli na kojoj se nalazi termoelektrana “Snaga i svetlost”, koja je proglašena za spomenik kulture 2013. godine, ne sme graditi, Gradska uprava Grada Beograda je nezakonito donela plan, a strateškom procenom uticaja nisu analizirani i utvrđeni uticaji na životnu sredinu i kulturna dobra.

Zbog toga je RERI tražio od Ustavnog suda da stavi van snage plan kojim se investitoru omogućava izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa ukupne površine 195.853 m2 sa ukupno 564 stana, 39 lokala, 68 poslovnih apartmana, kao i 1181 podzemnim parking mestom. Poređenja radi, Ušće Šoping centar (drugi najveći u regionu) raspolaže ukupnom površinom od približno 130.000 m2 sa 1300 parking mesta.

Mada fotomontaže projekta ,,Marina Dorćol’’ odaju drugačiji utisak, za zelenilo u direktnom kontaktu sa tlom rezervisano je svega 11.06% površine građevinske parcele. Ova brojka, gotovo je 3 puta manja od one koja je utvrđena uslovima nadležnog Zavoda za zaštitu prirode. Iluziji da je reč o zelenom projektu, doprineli su ,,ozelenjeni’’ krovovi i fasadne žardinjere koje ne mogu obezbediti jednak nivo prekopotrebnih ekosistemskih usuga koje pruža zelenilo u kontaktu sa tlom, a ogledaju se u regulaciji temperature, upijanju kišnice, prečišćavanju vazduha, unapređenju, biodiverziteta, mobilnosti i opšteg kvaliteta boravka u prostoru.

Izdavanju građevinske dozvole, nakon koje je moguće otpočeti radove na izgradnji kompleksa, prethodi postupak izdavanja saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu koji je još uvek u toku.

 

 

Na javnoj raspravi o studiji o proceni uticaja na životnu sredinu projekta ,,Marina Dorćol’’ građani su izrazili zabrinutost zbog pogoršanja postojećih problema funkcionalnosti saobraćaja, zakljanjanja vizura prema reci i prekida pravca strujenja vazduha kroz okolna naselja. U nedostatku predstavnika institucija koje bi na ova pitanja trebalo da odgovore, predstavnici Sekretarijata za zaštitu životne sredine, najavili su održavanje nove rasprave. Ni nakon dva meseca od okončanja javne rasprave nema informacija o održavanju ovog događaja.

Plan za Linijski park u Beogradu predstavlja još jedan primer legitimizacije planskih rešenja koja prioritet daju privatnim interesima investitora i pojedinaca. Posebno je poražavajuće što su u takvim namerama donosilaca odluka sve prisutniji primeri manipulacija činjenicama, poput poistovećivanja žardinjera sa zelenilom na tlu. Posledice takvog pristupa ne ostaju samo na ,,propuštenoj prilici’’ za boljim rešenjem, već neretko znače trajni gubitak dragocenih i neophodnih  prirodnih i kulturnih dobara i javnih prostora.

ostanite toku

Prijavite se za naše objave:

Some description text for this item

RERI je nevladina i neprofitna organizacija, osnovano radi realizacije ciljeva u oblasti zaštite, očuvanja i unapređenja životne sredine i održivog korišćenja prirodnih resursa.

© 2023 RERI – Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu | Sva prava zadržana

Na vrh